

Jeśli cierpisz na bezsenność, wiesz, ile problemów generuje ta przypadłość. Ciągłe wybudzanie się w nocy lub brak snu sprawia, że człowiek jest wiecznie zmęczony. Aby pokonać zaburzenia snu, trzeba całkowicie zmienić swoje nawyki oraz życie codzienne. Mimo tego warto spróbować, żeby móc cieszyć się życiem.
W wielu przypadkach kłopoty te wynikają z przyczyn, jakie w nietrudny sposób można wykluczyć, jednakże bywa też tak, że bezsenność ma znacznie bardziej poważne przyczyny. Sen jest kluczowym elementem dla zachowania zdrowia każdego człowieka, zatem należałoby się przyjrzeć problemowi i spróbować go rozwiązać.
Bezsenność jest zakłóceniem snu, objawia się kłopotami z zasypianiem, częstym przebudzaniem się w nocy, niskiej jakości snem bądź przedwczesnym przebudzaniem się.
W wielu przypadkach bezsenności towarzyszy napięcie emocjonalne pojawiające się w momentach stresowych. Sen jest nadzwyczaj ważny dla poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego ważne jest, aby o niego zadbać, niestety wiele osób ignoruje problemy ze snem. Od wielu lat zauważa się, że bezsenność dotyczy coraz więcej małoletnich osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku.
Jeszcze niedawno bezsenność przypisywano osobom starszym, a same kłopoty ze snem przedstawiano jako objaw towarzyszący innym chorobom. Obecnie jest to oddzielna jednostka chorobowa.
Bezsenność może mieć proste podłoże, takie jak niekomfortowe, źle dobrane łóżko lub materac, za wysoka temperatura w pokoju, w którym śpimy, hałas dobiegający z dworu czy migoczące światło zza okna. Te czynniki dość prosto jest wykluczyć, aby polepszyć jakość snu.
Jednak istnieją przyczyny bardziej złożone, pochodzące od nas samych, jakie znacznie ciężej jest wyeliminować.
Są to:
Bezsenność ma negatywny wpływ na działanie organizmu.
Skutki bezsenności to:
Podstawą leczenia jest dobra diagnoza, to znaczy wykrycie przyczyny kłopotów ze snem. Po rozpoznaniu bezsenności przez lekarza rodzinnego może on wysłać pacjenta do odpowiedniego specjalisty, są to m.in. psychiatra, neurolog, kardiolog czy endokrynolog.
Zazwyczaj leczenie polega na podaniu stosownych leków – jest to krótkotrwałe leczenie lekami nasennymi, które zmniejsza przewlekłą bezsenność.
Leczenie farmakologiczne obejmuje aplikowanie środków nasennych i leków uspokajających, przeciwdepresyjnych. Benzodiazepiny – m.in. znane Relanium, należą do głównej grupy leków nasennych. Jednak są one uzależniające oraz mogą wywoływać negatywne skutki uboczne, w związku z tym należy używać ich krótko.
Prócz tego w aptekach można odszukać roślinne leki bez recepty, jakie są bezpieczne oraz nie wywołują uzależnienia. W leczeniu bezsenności używane są w szczególności: kozłek lekarski, melisa lekarska, lawenda wąskolistna, męczennica cielista, chmiel zwyczajny.
Zapobieganie bezsenności polega na stronieniu od napojów takich jak kawa i energetyki, a także drzemek w ciągu dnia. Nie warto także słuchać głośnej muzyki lub oglądać telewizji przed samym zaśnięciem. Specjaliści polecają natomiast wykonywać ćwiczenia lub jogę, a także jedzenie lekkich posiłków. Spróbuj wprowadzić te zmiany w swoim życiu i obserwuj efekty.
Brak artykułów
Komentarze artykułu
Brak komentarzy