Z jakiego powodu kot mruczy?

Z jakiego powodu kot mruczy?

brak ocen

Kocie życie jest fascynujące i ludzie, którzy kochają te zwierzęta, chętnie poznają każdą ciekawostkę na temat tych pupili. Jedną z nich jest mruczenie, ponieważ panuje ogólne przekonanie, że koty mruczą, gdy są radosne i jest im dobrze. Nie jest to do końca prawdą. Pomimo że faktycznie kot mruczy w momencie zadowolenia, to bywają również inne okoliczności, które wprawiają ciało kota w drgania i wibracje. Przekonaj się, jakie to sytuacje!

Czym jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne kotowate nie umieją tego zrobić, jak nasz domowy kot. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtani, inni uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota, to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Mimo że w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza wesołość oraz zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny albo szczęśliwy.

Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort
  • zdenerwowanie, stres
  • uspakajanie
  • kojenie bólu
  • komunikacja między człowiekiem
  • myślenie o jedzeniu
  • więź pomiędzy kociętami a matką
  • ulga
  • powrót do zdrowia

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie powoduje wprawienie w wibracje całego jego ciała. Drgania wywołują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o systemie, w którym koty same się leczą, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości oraz mięśnie, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Koty mają pozytywny wydźwięk na swoich opiekunów. Wspaniale oddziałują na ich umysł oraz ciało. Przykładem może być mruczenie, które poprzez swój wibrujący dźwięk wprawia nas w odprężenie i wyciszenie, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Dzięki niższemu ciśnieniu nasze serce jest spokojniejsze i nie musi zmagać się z żadnym problemem. Dzieci, które mieszkają ze zwierzakiem, mają niższą tendencję do alergii w przyszłości. Tak więc zalet jest dużo!

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Jak dbać o uszy u psa?
Komentarzy:0
brak ocen