Najważniejsze dzieje horroru!

Najważniejsze dzieje horroru!

brak ocen

Horrory są bardzo popularnym gatunkiem literackim wśród ludzi, którzy czują potrzebę adrenaliny, strachu i podniecenia. Można znaleźć w nich brutalne sceny czy paranormalne zjawiska, jak latające duchy czy krwiożerczy morderca psychopata, który pragnie dopaść niewinne osoby. Rozpiętość motywów, które są poruszane w horrorach, jest ogromna. Najczęściej chodzi o przeżycie, czy też próbę przetrwania głównego bohatera!

Znaczenie horroru!

Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko organizowane przez kina tzw. noce filmowe, podczas których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz straszne.

Główny bohater to zło wcielone, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną czy zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć stale powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

W jaki sposób rozpoczęła się historia horroru?

Początki horroru można już odszukać w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który nakręcił takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” czy „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari”

W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Niemniej jednak szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. i 60. W tym czasie powstało dużo kiczowatych oraz morderczych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. przyniosły trochę odejście od klasycznej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni cykl metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład potworem okazuje się człowiek.

Jak zmieniły się dzisiejsze horrory?

W dzisiejszych czasach filmy grozy, jakimi są horrory, odchodzą już od faktycznego stanu grozy, które przeważały w przeszłości. Poprzez masową produkcję filmów, aktualnie można spotkać w przeważającej ilości tematy gore, w których główny nacisk jest położony na drastyczną przemoc oraz sceny, które wywołują u widza obrzydzenie. Pomimo jednak wielu zmian w tematyce horrorów, to nadal jest pewne, że widzowie uwielbiają mroczne opowieści!

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły