Drzewa do małych ogrodów: kompaktowe odmiany drzew

Drzewa do małych ogrodów: kompaktowe odmiany drzew

brak ocen

W małych ogrodach można uprawiać drzewa równie chętnie jak w większych, pod warunkiem że wybierze się odpowiednie gatunki i ich odmiany. Ogrodnik i pisarz Adrian Evans wyjaśnia, jak wybrać idealne drzewa do małych ogrodów.

Kompaktowe drzewo do małego ogrodu


Na szczęście nie każde drzewo dorasta do majestatycznej wysokości i rozpiętości dębu. Istnieje wiele naturalnie mniejszych gatunków, z których można wybierać najlepsze drzewa do małych ogrodów. Inną drogą do rozważenia są drzewa, które zostały zaszczepione, aby uzyskać bardziej kompaktowy rozmiar. Szkółki stosują technikę szczepienia do produkcji mniejszych drzew, zwłaszcza w przypadku wielu odmian płaczących, z których wszystkie kwitną obficie wiosną. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące wyboru najlepszych drzew do małych ogrodów.

Małe drzewa


Z reguły gatunki z rodzaju Sorbus (jarząb), Malus (jabłoń) i Crataegus (głóg) mają zwartą budowę. Wynika to z pochodzenia: rodzime drzewa macierzyste nawet w swoich naturalnych siedliskach nie osiągają zawrotnych wysokości. Może nie brzmi to jak wiele opcji, ale w ramach tych rodzajów istnieją różne odmiany, które zaspokajają wszystkie gusta i sytuacje w ogrodzie dzięki różnym kształtom, kolorom liści, kwiatów i jagód.

Krzewy w formie drzew do małego ogrodu

Warto też zauważyć, że wiele większych, efektownych krzewów można przycinać do formy drzewiastej. Czytając opisy roślin drzewiastych, można zauważyć, że niektóre z nich zawierają stwierdzenie: "Można uprawiać jako średniej wielkości krzew lub małe drzewo" - Magnolia 'Ann' jest tego doskonałym przykładem. Ta odmiana magnolii hybrydowej z serii The Little Girls rośnie jako wspaniały wielopniowy krzew lub małe drzewo, które po osiągnięciu dojrzałości może osiągnąć wysokość 3 m.

Drzewa szczepione

Tak jak odmiany jabłoni są powszechnie szczepione na podkładkach w celu określenia ich wysokości i wigoru, tak niektóre odmiany drzew (zarówno liściastych, jak i iglastych) są szczepione na pniu w celu uzyskania form płaczących. Te atrakcyjne formy pasują zwykle do mniejszych ogrodów. Wiszące zrazy szczepi się na prostych pniach (lub podkładkach) o różnej wysokości, od małych do 60 cm, aby mogły rosnąć w dużych donicach. Salix caprea 'Kilmarnock' to szczepiona, płacząca forma wierzby, a Larix decidua 'Pendula' to kompaktowa, płacząca forma modrzewia europejskiego. Inne takie odmiany to Cercidiphyllum japonicum 'Pendulum', Malus 'Royal Beauty' i Caragana arborescens 'Pendula'.

Drzewa do małych ogrodów: Polecane odmiany


Te drzewa do małych ogrodów to jedne z najbardziej atrakcyjnych, kompaktowych opcji.

Sorbus koehneana 


Jesion górski Koehne to gatunek Sorbus, który rośnie jako wielopniowy krzew lub małe drzewo. Wytwarza masę atrakcyjnych, białych jagód.

Magnolia 'Royal Star'


Kolejny wielopniowy, liściasty krzew lub małe drzewko, które kwitnie pachnącymi i wyjątkowo dużymi, czysto białymi kwiatami. Forma drzewiasta osiąga średnio 5 m wysokości.

Crataegus laevigata 'Paul's Scarlet'


Spokrewniony z głogiem pospolitym, drzewo to osiąga 7 m wysokości w stanie dojrzałym. Jak sama nazwa wskazuje, 'Paul's Scarlet' wiosną pokrywa się szkarłatnymi kwiatami, które stopniowo stają się różowe.

Pyrus salicifolia 'Pendula'


Jako naturalnie występujące drzewo płaczące, grusza pendulowa o wierzbowych liściach rośnie prawie tak samo szeroko jak wysoko (w granicach 8-10 m). Podziwiana za wąskie, szare liście, drzewo to rozjaśni zacienioną część ogrodu.

Malus 'Cheal's Weeping'


To najwyżej szczepione, płaczące jabłko kraba nie urośnie daleko ponad 3m. Jego purpurowo-brązowe liście zmieniają się latem w purpurowozielone, a duże, liliowo-czerwone kwiaty rozwijają się w czerwone jabłka.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły